• Неправильна організація відпочинку дітей може спричинити посилення заїкання. Зміна кліматичної зони, відпочинок з емоційним перенапруженням, довга розлука з батьками (особливо з матір’ю) – небажані.
• З початком логопедичних занять (підготовчий період) основну роль відіграє режим обмеження мови. У цей час потрібно обмежити не тільки власне дитяче мовлення, але і звернене до нього мовлення інших. Але дитина ні в якому разі не повинна відчути себе в ізоляції.
• Великий корекційний вплив має музика. Організовуйте спільне з дитиною прослуховування вдома записів музичних творів, спокійної , мелодійної, приємної музики. Спільно з дитиною співайте знайомі пісні з плавною мелодією і доступним текстом. Зробіть свою промову більш співучою, деякі звернення до дитини проспівуйте, спонукаючи її робити те ж саме, перетворюючи це в гру.
• При мовленнєвому спілкуванні з дитиною будуйте діалог з нею так, щоб вона могла обмежуватися односкладовими відповідями.
• Організовуйте прогулянки з дитиною в спокійному місцІ (наприклад, в лісопарковій зоні).
• Для розвитку дрібної моторики рук батькам рекомендується опанувати масажем передпліч та кистів рук у дітей, комплексом пасивної і активної гімнастики, яка завершується вправами на синхронізацію рухів пальців і мовлення.
• Заїкання не може бути усунене відразу. Тривалість лікування буває різна і залежить від форми заїкання, занедбаності і супутніх невротичних симптомів. Часто заїкання протікає хвилеподібно, то посилюючись, то зменшуючись. Зазвичай, на початку логопедичних занять мовлення швидко поліпшується, але досить невеликого травмуючого фактора і заїкання може посилитися. Ці коливання мови проявляються все менше і рідше при виконанні всіх вказівок логопеда і лікаря. Тому батькам не слід впадати у відчай при можливих тимчасових погіршеннях. Але й не слід заспокоюватися і кидати мовленнєві заняття, якщо у дитини спостерігаються значні поліпшення.
• Регулярний сон, їжа, відпочинок повинні проводитися у визначені години.
• Галасливі і рухливі ігри потрібно звести до мінімуму. Не слід перевантажувати дітей великою кількістю видовищ (кіно, театр, телевізор тощо). Перегляд телепередач і мультфільмів (особливо з наявністю агресії) потрібно обмежити або зовсім виключити.
• Діти дуже чутливі до різних образ, що часто служить причиною погіршення стану дітей, що заїкаються. Вони чуйно реагують на негаразди в родині, які пов’язані з поганими взаєминами рідних. Все це заважає поліпшенню вимови, а часом, і значно погіршує її.
• При будь-яких труднощах, питаннях, сумнівах, що виникають у батьків слід звертатися до логопеда, який займається з дитиною.
Лише активна участь батьків у корекційному процесі, дотримання норм і правил поведінки в домашніх умовах дозволить досягти більшої позитивної динаміки в нормалізації мовлення у дитини, яка заїкається.
