Поради батькам дитини, яка заїкається

• Неправильна організація  відпочинку дітей може спричинити   посилення     заїкання. Зміна  кліматичної зони, відпочинок з емоційним перенапруженням, довга розлука з батьками (особливо з матір’ю) – небажані.

• З початком логопедичних занять (підготовчий період) основну роль відіграє режим обмеження мови. У цей час потрібно обмежити не тільки власне  дитяче мовлення, але і звернене до нього мовлення інших. Але дитина ні в якому разі не повинна  відчути себе в ізоляції.

• Великий корекційний вплив має музика. Організовуйте спільне з дитиною прослуховування вдома записів музичних творів, спокійної , мелодійної, приємної музики. Спільно з дитиною співайте знайомі пісні з плавною мелодією і доступним текстом. Зробіть свою промову  більш співучою, деякі звернення до дитини проспівуйте, спонукаючи її робити те ж саме, перетворюючи це в гру.

• При мовленнєвому  спілкуванні з дитиною будуйте діалог з нею так, щоб вона  могла обмежуватися  односкладовими  відповідями.

• Організовуйте    прогулянки  з  дитиною   в  спокійному місцІ (наприклад, в лісопарковій зоні).

• Для розвитку дрібної моторики рук батькам рекомендується  опанувати     масажем передпліч  та кистів рук у дітей, комплексом  пасивної   і  активної  гімнастики, яка завершується  вправами  на  синхронізацію  рухів  пальців  і  мовлення.

• Заїкання не може бути усунене  відразу. Тривалість лікування буває різна і залежить від форми  заїкання, занедбаності  і супутніх  невротичних симптомів. Часто заїкання протікає  хвилеподібно, то посилюючись, то  зменшуючись.  Зазвичай, на  початку логопедичних занять мовлення  швидко поліпшується, але досить  невеликого травмуючого  фактора  і  заїкання може  посилитися.  Ці коливання мови  проявляються все менше і рідше при виконанні всіх вказівок  логопеда і  лікаря. Тому батькам не слід впадати у відчай при можливих  тимчасових  погіршеннях. Але  й не слід  заспокоюватися і кидати  мовленнєві  заняття, якщо у  дитини  спостерігаються  значні поліпшення.

• Регулярний сон, їжа, відпочинок  повинні проводитися у визначені години.

• Галасливі  і  рухливі  ігри  потрібно  звести до мінімуму. Не слід перевантажувати дітей великою кількістю видовищ (кіно, театр, телевізор тощо). Перегляд телепередач і мультфільмів (особливо  з наявністю агресії) потрібно обмежити або зовсім виключити.

• Діти дуже чутливі до різних  образ, що часто   служить причиною погіршення стану  дітей, що заїкаються. Вони  чуйно  реагують на негаразди в родині, які пов’язані з поганими  взаєминами  рідних.  Все це  заважає  поліпшенню  вимови, а часом, і значно погіршує її.

• При будь-яких  труднощах, питаннях, сумнівах, що виникають у батьків  слід  звертатися до логопеда, який  займається  з   дитиною.

Лише активна участь батьків у корекційному процесі,  дотримання норм і правил поведінки   в домашніх  умовах   дозволить   досягти  більшої  позитивної  динаміки  в нормалізації  мовлення  у  дитини, яка заїкається.